کدام ابزار برای راه اندازی یک کسب و کار مهمتر است؟

برای راه‌اندازی هر کسب‌وکاری و یا استارت آپ یک سری ابزار اصلی وجود دارد، ولی اصلی‌ترین این الزامات عبارتنداز:

ایدهاستارتاپ

سرمایه

تیم

بیزینس پلن

زمان

ولی کدام یک از این پنج موارد الویت دارد؟

قبل از جواب به این سئوال کمی در خصوص هرکدام از این موارد توضیح کوچکی بدهیم

 

در خصوص ایده باید گفت که می‌تواند یک کار جدید و یا یک دیده جدید نسبت به مشکلات مشتریان باشد. ایده همجا وجود دارد بغیر از خانه. برای پیداکردن ایده باید به بیرون رفت و در میان جمعیت و مردم بدنبال نیازها و ناراحتی مردم بود پس مهمترین چیز در خصوص ایده این است که:

ایده در هرکجا که مشکلی وجود دارد پیدا می‌شود.

 

برای راه‌اندازی هر کسب وکار و استارتاپی سرمایه یک از اصلی‌ترین ابزار می‌باشد چون بدون سرمایه امکان راه‌اندازی خط تولید و یا فعال کردن ایده میسر نمی‌باشد. برحسب اندازه کسب و کار مقدار سرمایه فرق می‌کند و باید با احتیاط در خصوص مقدار سرمایه و پیش بینی آن حساب کرد. چرا که یکسری مخارج وجود دارد که ناخواسته بوجود میاید و بهتر است است حتماً حداقل ۲۰ درصد بیشتر از برآورده اولیه سرمایه در نظر گرفته شود. پس نکته مهم در این خصوص عبارتند از:

حداقل بیست درصد از برآورد اولیه سرمایه بیشتر پول داشت.

تیم: همان همکاران اصلی و پایه ریزان کسب و کار و استارتاپ ما می‌باشند .در هر تیم باید با توجه به روحیات و تخصص کاری، وظایف مشخص گردد، نه برحسب احساسات و نسبت فامیلی .در کسب و کارهای موفق یکی از مهمترین ابزار موفقیت تیم کاری می‌باشد، پس:

اعضای تیم کاری را با دقت و حساسیت بالا انتخاب کنید.

نقشه یا همان بیزینس پلن درواقع نقشه راه ما می‌باشد .در بیزینس پلن وظایف هر کس ومراحل کار و زمانیدی و بودجه بندی مشخص می‌گردد .متاسفانه نقشه کار و بیزینس پلن مود توجه جدی قرار نمی‌گیرد، پس:

قبل از شروع کار اجرایی حتماً نقشه و بیزینس پلن و همچنین وظایف افراد … مشخص گردد.

images-27
کدام ابزار برای راه اندازی یک کسب و کار مهمتر است

زمان معمولاً در هر کسب و کاری کمتر دیده می‌شود .چون هر کارآفرینی تا ایده‌ای بنظرش رسید سریع شروع به فعالیت می‌کند بدون در نظر گرفت زمان مناسب.

خوب با توضیحات مختصری که داده شده بنظر شما کدام یک از موارد گفته شده الویت بیشتری دارند؟

طبق بررسی بعمل آمده بر روی ۱۰۰ شرکت موفق و ۱۰۰ شرکت ورشکسته شده در آمریکا نتایجی جالبی بدست آمده که به شرح زیر می‌باشد:

در تمام شرکتهای موفق اصلی‌ترین دلیل موفقیت زمان راه‌اندازی مناسب عنوان شده .بطور مثال فکر کنید قبل از اینکه وسایل و ابزار زیر ساخت اینترنت بوجود میامد آیاامکان استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام واینستاگرام محقق می‌شد مطمئناً جواب شما منفی می‌باشد. بیشتر کسب و کارهای و استارتاپ های که در وهله اول موفق بنظر می‌رسیدند بدلیل اجرا در زمان نامناسب شکست خورده‌اند.

دومین الویت جهت راه‌اندازی کسب و کار و استارتاپ تیم کار و یا همان تیم ورک می‌باشد .همان طور که قبلاً در بالا توضیح داده شد بعد از زمان نامناسب، همکاران نامناسب یکی دیگر از دلایل شکست کسب و کار و استارتاپ ها عنوان شده . در مقابل در شرکتهای نوپا وجود تیم همکاران قوی باعث رشد سریع و پیشرفت مناسب شده است .در این خصوص می‌توانید به تیم‌های شرکتهای بزرگ مانند اپل ماکروسافت تویوتا و… مراجعه کنید.

سومین عامل موفقیت کسب و کارهای موفق و همچنین شکست استارتاپ های ناموفق مربوط می‌شود به ایده .نکته که حتماً باعث نعجب شما گردیده است .اگر ایده در زمان نامناسب و یا بوسیله تیم کاری نامناسب بخواهد اجرائ شود مطمئناً شکست خواهد خورد .ولی اگر یک یک ایده متوسط در یک زمان مناسب و با یک گروه کارکشته و خبره انجام بگیرد مطمئا موفق می‌شود .دلیل این ادعا در ورود ویا خروج یک تیم و یا حتی یک شخص مشخص می‌باشد نمونه بارز این ادعا استیو جابز می‌باشد.

چارمین دلیل موفقیت و یا شکست یک کسب و کار نوپا ویا استارتاپ نقشه و یا به عبارتی همان بیزینس پلن می‌باشد جای که افراد خبره بهمراه یک ایده خوب آماده طراحی یک نقشه مناسب می‌باشند.

و آخرین عامل سرمایه می‌باشد چرا که در یک زمان خوب با یک گروه و تیم ورک قوی بهمراه یک ایده مناسب هر سرمایه گزاری حاضر به شراکت و سرمایه گزاری در طرح و کشب و کار شما می‌شود. نتیجه مطالب عنوان شده به صورت زیر می‌باشد:

زمان ،تیم کاری ،ایده ،نقشه راه و سرمایه

درباره نویسنده

با سلام پرویز عسکری نایینی هستم ، مدرس و مشاور کسب وکار با ارئه رویکردهای نوین روز دنیا خوشحال میشوم بتوند به عزیزانی که به مشاور احتیاج دارند کمک کنم

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. شاهين

  ممنون استاد از مقاله خوبتون. به عنوان یک استارت آپ مطالب این مقاله برام مفید بود. این که در شروع کارم به چه مواردی ا زهمه بیشتر توجه کنم. واقعا ممنون از شما
  یا علی

  پاسخ
  1. پرویز عسکری

   الویت بندی در هرکار ی مهمترین اصل است مخصوصا در ستارتاپ
   از لطف شما سپاسگزارم

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *